Dnes si ukážeme instalaci Linuxu Mint 17 Mate 32 bit verzi.

Na povedených stránkách Linux Mint CZ/SK si stáhneme rovnou v našem případě obraz ISO LM 17 MATE. K dispozici jsou samozřejmě i torrenty.

ISO

Když máme obraz ISO stažený v pc, nejprve si musíme připravit Bootovatelné médium. Například Live DVD, či nabootované USB.K připravě Live DVD je potřeba program, který dokáže vypálit obraz. Například v Linuxu k tomuto účelu máme program BRASERO, který se dá nainstalovat na běžné distribuce Linuxu, například v Synapticu, Správci softwaru.Například u Windows 7 je přímo program na vypálení bitové kopie, zde Návod.

USB BOOT

Na vytvoření USB klíčenky, je potřeba mít připravený a naformátovaný Flash disk.Poté například v programu UNETBOOTIN, který funguje jak na Windows tak na Linux. Nebo další program Universal USB Installer a například podle tohoto jednoduchého video návodu to zvládne opravdu každý :

Takto připravené DVD/USB vložíme do pc. Hodně stolních pc mají při startu či restartu systému dané automatické bootování ( zavedení ). Což znamená že by měl naběhnout Operační systém z DVD mechaniky. U USB musíte změnit pořadí bootovaní v BIOsu pc. Hlavně u Noteboku musíte ve svém BIOsu změnit pořadí, ve kterém je systém spouštěn. Každá značka PC/Notebooku má jiný Bios, ale pomocí internetu se dá zjistit, jaké změny v daném BIOsu provést.

Například u mého netbooku Asus eee to vypadá takto:

Kde nabootované USB dáme na první místo, uložím změny, a dále by systém měl naběhnou sám.

Instalace Mint 17 Mate

Nyní již přistoupíme k samotné instalaci Linuxu Mint 17 Mate. Po naběhnutí systému se nám načte tabulka, kde si zvolíme první možnost: - Start Linux Mint.


Poté se nám objeví již plocha samotného Mintu. Zde si můžeme vyzkoušet co nám Mint nabízí. V inventáři vidíme spousty programů na běžnou práci. Nechybí prohlížeč Firefox, kancelářský balík Libre Office, na malování Gimp, pro práci s CD a DVD již zmíněný Brasero, a mnoho dalšího.Pokud se nám sytém zalíbil, a chceme ho na svůj Pc, klikneme na ikonku Install Linux Mint.

Poté postupujeme dle mě přehledného průvodce. Nastavíte Jazyk, polohu, oddíly disku.

 
Na obrázku kde máme Typ instalace vidíme že máme několik možností. Bud můžeme nainstalovat Linux Mint jako jediný OS, či si můžeme zvolit DualBoot, a pro zkušenější je zde možnost upravit oddíly. Výhodou při DualBootu s Linuxem Mint je, že průvodce detekuje jiný OS a sám rozdělí disky tak že vy již nemáte žádnou práci.


Dále jen nastavení klávesnice, a uživatele. Poté se již objeví samotná instalace kde si můžete ukrátit čas pročtením co vám Mint nabízí, jeho inventář a další informace.Po dokončení instalace můžete ještě dále zkoušet Linux Mint, nebo rovnou přejít k restartu. Poté pouze vyjměte DVD či USB a Linux Mint by měl již sám naběhnout. Uvítá vás elegantní obrazovka, kde kliknete na své jméno a zadáte heslo.

Aktualizace systému

Nyní jste již v samotném Mintu. Ale je zde ještě potřeba aktualizovat systém. Je to jednoduché.
Na panelu vpravo dole je erb, který je modrý se znakem i, jak vidíme vlevo na obrázku. Klikneme na Erb a zadáme heslo pro ověření ( je to heslo co jste zadávaly v průvodci ). Uprostřed vidíme okno Správce aktualizací, kde klikneme jednoduše na Instalovat aktualizace. Na třetím obrázku vidíme jak se aktualizace stahují do našeho pc.

Po stažení Aktualizací se nám začne automaticky stahovat Software.

Po dokončení stahování, máte již systém aktuální a připraven k plnému provozu.Zda je váš systém aktuální poznáte podle již zmíněného erbu vpravo dole.Takto vypadá aktualizovaný systém.

Pokud by se vám ještě chtělo, doporučuji nastavit aktualizace po dnu. Což uděláte následovně. Kliknete na Erb kde se vám otevře okno Správce aktualizací. Dále Upravit- Možnosti- a upravit na jeden den. Viz obrázek.

Přeji příjemný a svěží systém. Vaše Pavlína

 

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 24 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Poslední komentáře

  Maceček Richard - Komentováno na Dnes bylo představeno nové Ras... v Joomla Article
  Skvělé, už to máme objednáno. Určitě to otestujeme :-)

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.