Konec roku 2016 přinesl prvního kandidáta na vydání Kodi 17 Krypton. Tato verze s sebou přináší spoustu nových funkcí a hodně vylepšení těch stávajících. Skoro každá sekce zažila nějakou úpravu s cílem udělat Kodi lepší než předtím. Níže jsou popsány ty největší změny, které Vás mohou zajímat.

Estuary a Estouchy, budoucí generace

V Březnu byla oznámena náhrada zastaralého Confluence skinu, který sloužil od roku 2009, novým základním skinem Estuary a Estouchy (pro dotyková zařízení). Mnoho měsíců trvající vývoj postavil skiny od základů a umožňuje jim využít nejnovější vlastnosti, které Kodi nabízí. Například Domovská stránka byla přepracována a nyní využívá smart playlist, jež automaticky zobrazuje co by Vás mohlo nejvíce zajímat. Pokud stále preferujete starý Confluence, můžete jej získat z oficiálního Kodi repositáře.

Čistější a jednodušší sekce nastavení

Sekce nastavení byla přepracovaná s cílem udělat tuto sekci přátelštější pro nové i zaběhlé uživatele Kodi. Některé volby byly lépe seskupeny a rozšířen byl také text nápovědy. Nově taky byla přidána funkce odkázat Kodi na nové zdroje médií.

knihovnaClean

Jednodušší a lepší PVR

PVRManager byl přepracován, cílem je aby co nejvíce PVR bylo poskytováno addony. Po instalaci addonu jste připraveni, žádné další nastavovaní kromě nastavení PVR serveru. Hodně práce bylo věnováno vylepšení stability a použitelnosti PVR sekce. Zejména přepínání kanálů, EPG a také změny v nastavení a ve změně času nahrávání.

PVRKODI

Ochrana soukromí

Soukromí uživatelů má pro Kodi velký význam, důraz na něj kladou také při vývoji aplikací a poskytování služeb. Transparentnost a otevřenost je pro Kodi v tomto ohledu důležitá. Ochranou soukromí je myšleno vysvětlení jak Kodi shromažďuje informace o uživatelích a jak s nimi nakládá. Za tímto účelem Kodi přidalo na své stránky odkaz a čtení je také dostupné z aplikace samotné.

KodiZasaDyOchran

Změny ve správci addonů a vlastnosti

Neznámé zdroje

Nově se bude zobrazovat varování, pokud budete instalovat addod mimo oficiální Kodi repositář. Při instalaci addonu ze souboru .zip bude uživatel vyzván k potvrzení instalace a obeznámení s rizikem, jež tato instalace představuje. Toto varování by mělo vyskočit pouze u první instalace a nemělo by být opakované.

Nedávno instalované nebo aktualizované

Nyní můžete vidět, které addony byly nedávno nainstalované nebo aktualizované. Tato vlastnost se může hodit v případě problémů.

Hudební knihovna

Mezi vylepšené funkce a vlastnosti můžeme zařadit čtení tagů (štítků), upravena je také manipulace s albumy a umělci přidáním role umělce (djmixer, skladatel, dirigent). Některé weby a soubory umožňují rozlišovat hudbu dle nálady namísto žánru, tato vlastnost je nyní podporována i v Kodi. V závislosti na těchto vylepšeních je nutný sken obsahu knihovny pro stažení všech těchto informací. Poté co aktualizujete a vstoupíte do knihovny budete vyzváni k pře-skenování obsahu knihovny. Můžete skenovat rovnou a nebo skenování odložit na později a pokračovat v prohlížení. Pokud zvolíte skenování okamžitě, Kodi spustí sken, skenování samotné zabere určitý čas v závislosti na velikosti knihovny a využití systémových prostředků. Během operace může Kodi reagovat pomale. Proces neresetuje statistiky přehrávání ani nesmaže žádná data.

Kodimusic

VideoPlayer

Nový VideoPlayer nahrazuje starý DVDPlayer. Vývojáři kompletně přepsali starý kód DVDPlayeru což nyní umožňuje lépe držet krok s moderními trendy v oblasti přehrávání videa. Změny byly provedeny v oblasti video renderingu, hardwarové akcelerace, audio/video synchronizace a další.

Volba video streamu

Možná jíž znáte možnost výběru jiné audio stopy filmu, například jiný jazyk, nebo kvalitu. Volbou jiného video streamu, jste schopni zvolit jiný úhel pohledu. Například koncertní DVD, kde máte možnost zvolit úhel kamery, odkud koncert sledujete.

Input stream addony

Práce na VideoPlayeru získala jednu z nejzajímavějších funkcí, jež jsou Input stream addony. To otevírá možnost nativním addonům zpracovat část video úseku a předat video stream Kodi. Skvělým příkladem je DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP), který YouTube používá k poskytnutí video kvality na základě rychlosti sítě. S Input Stream addony je tato schopnost dostupná ve formě addonu a není nutné ji mít v jádře Kodi. Zde vstupuje do hry volba video streamu, můžete si zvolit kvalitu přenosu, nebo jazyk, je-li dostupný. V základě bude addon MPD, který zpracovává DASH standardní selekci audio/video streamu a předává výsledky Kodi.

Android

Minimum Android 5.0 Lollipop a vyšší

Během let platforma Android začala dosahovat ostatní platformy z pohledu možností. Díky tomuto Kodi může upustit od dodatečného kódu, který zajišťoval, že šlo Kodi vůbec spustit. Jednou z těchto implementací je známá libStageFright, od které bylo upuštěno v předchozím vydání a byla nahrazena standardem MediaCodec z Androidu. Toto rozhodnutí přináší zvýšení minimálních nároků na Android minimálně verze 5.0 Lollipop.

lollipop 1600

Vylepšená audio podpora

Od verze 17, dlouho očekávaný HD audio přenos pro DTS, DTS-HD, DTS-X, Dolby TrueHD a Dolby ATMOS, pokud vaše zařízení tento formát podporuje. Ve spolupráci s Google byla přidána IEC61937 jako možnost přenosu. Tento standard už byl v minulosti použit pro platformy Windows, Linux, OSX a iOS a byl potvrzen být dobrý pro audio podporu. Tento standard bude použit počínaje Android Nougat. Lollipop nebo Marshmallow bude používat starší metodu.

Přivítání standardu Android MediaCodec

Poslední vlastní implementací byl kód svázaný s Amlogic. Ve spolupráci s MINIX a Amlogic, Android Marshmallow a nadcházející budou poskytovat nejlepší zážitek na zařízeních s těmito čipsety. Běžně bude tato funkce podporována až v Android Nougat avšak Amlogic se postaralo o přidání IEC61937 audio passthrough již do Android Marshmallow. V nadcházejících měsících vše závisí na výrobcích zařízení a aktualizacích které vydávají, aby se tyto novinky dostali ke koncovým uživatelům.

Kodi na Windows Store

Pokud Vám unikla novinka o Kodi na Windows Store, můžete si více přečíst zde:

[Překlad z originálu] Kodi jde do Windows StoreVíce na: http://centerko.cz

Kodi je nově možné stáhnout přímo ve Windows 10 pomocí Windows store, uživatelé takovou instalací získají výhodu automatických aktualizací.

Addon pro herní ovladač

Konfigurace ovladače v Kodi nebyla nikdy jednoduchá. Existovaly však XML soubory, které mohli uživatelé stáhnou a zkopírovat do určitých míst. Toto bylo vyřešeno přepracováním těchto souborů do formy addonů a instalaci je možné provést kliknutím tlačítka. Přepracování funkce bylo nutné pro retro gaming program, který se možná dočká vydání v některé budoucí verzi KODI.

3dlut a jednoduché ICC provázání pro korekci barev

Vývojář laurimyllari přidal třídu ColorManager, která podporuje načítání souborů madVR 3DLUT a načítání ICC profilů obrazovky, jež vytváří zdrojové profily a spojuje je. Uživatelé toto mohou použít k opravě odezvy zobrazení u 3DLUT souborů, nebo emulovat další obrazovky s ICC profilem jejich vlastního zobrazení. Spojování profilů ICC je stále ve vývoji, ale funkční a ukazuje co se s ním dá dělat.

Nové základní webové rozhraní

Kodi má mnoho tajemství a dokonce ani členové týmu neznají jejich plný potenciál. Jedna z vlastností, o které možná nevíte je ta, že Kodi má webové rozhraní, ze kterého můžete procházet svou knihovnu a spustit přehrávání přímo do Vašeho Kodi zařízení. Této funkci nebyl nikdy přidělován velký význam a postupem času spíše upadala v zapomnění a pouze pár oprav tuto funkci udržovalo stále funkční. Ve verzi Kodi v17 však došlo k razantní změně a bylo vytvořeno zcela nové webové rozhraní nazývané Chorus2.

Jakub Strmeň

Jakub Strmeň

Spoluzakladatel a šéfredaktor, překladatel a miluje počítačové hry :-)

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 41 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Poslední komentáře

  Maceček Richard - Komentováno na Dnes bylo představeno nové Ras... v Joomla Article
  Skvělé, už to máme objednáno. Určitě to otestujeme :-)

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.