Kodi se na svém webu prudce ohradilo vůči vyjádření v některých nedávných publikacích, kde docházelo ke spojování DRM a Kodi. Vina je valena na neodborný přístup některých YouTuberů a podvodných prodejců, jež využívají důvěřivosti uživatelů, a díky kterým je Kodi obecně považován za pirátskou platformu.
Vývojáři zdůrazňují, že Kodi je volně dostupný, open-source software, nikdy nebude vyžadovat DRM ke správné funkčnosti a nikdy nebude uzamčený. Nejedná se o pirátskou platformu a ve srovnání, dovoluje pirátství stejně jako Firefox a nebo Chrome.
DRM – Digital rights management, jedná se o souhrn technik, které opravňují vydavatele obsahu prosazovat své metody přístupu k danému obsahu, například omezení kopírování nebo sledování.
Formální postoj týmu Kodi zaujímá tyto pozice:
Kodi nikdy nebude poskytovatelem obsahu, s DRM nebo bez něj.
Kodi nikdy nepřestane pracovat s vašim obsahem.
Nikdy vám nabude zakázáno pracovat s Kodi jak si sami zvolíte.
Vývojáři nepromíjí, neodsuzují, nepovzbuzují ani nedoporučují konkrétní užití Kodi.
K čemu všechna ta debata?
Vývojáři dennodenně bojují s nařčeními z pirátství a snaží se od takových distancovat. Bohužel šum kolem Kodi a pirátství je tak velký, že vydavatelé obsahu nechtějí s vývojáři spolupracovat s vědomím, že Kodi pirátství usnadňuje. Z pohledu vývojářů je low-level DRM prvním krůčkem ke změně. Znamenalo by to poskytnutí jakéhosi rozhraní, které by spolupracovalo s DRM už nainstalovaném ve vašem systému. Například Android disponuje DRM, které umožňuje přehrávání obsahu Netflixu. Kodi by mohlo využít stejný software v Androidu k přehrávání stejného obsahu.
Možnosti přehrávání DRM obsahu jsou stále diskutovány uvnitř týmu. Připojit se k diskuzi je vždy možné na oficiálním fóru tady.
Na závěr tým Kodi žádá autory, jež se chystají psát o Kodi a souvislostech ohledně DRM, aby v případě jakýchkoliv dotazů kontaktovali napřed je samotné, než vydají text na základě povídaček a expertů z YouTube.
Zdroj: kodi.tv
Komentáře