Každý den využíváme bezdrátové technologie a možná některé neznáte. Okrem Wi-Fi existuje spousta dalších technologií pro bezdrátový přenos dat. Popíšu vám tři technologie, které jsou pro nás důležité a můžeme je využit s KODI. Připravuji velký tutoriál o stavbě chytré domácnosti neboli chytré domácí sítě.

Tyto technologie budou taky důležitou součásti sítě. V našem tutoriálu se ještě jednou vrátíme k bezdrátové technologii, ale ukážeme si i konkrétní využití. Dnes si popíšeme technologie obecně.


Miracast (zrcadlení obrazu)

 

První technologii bude miracast. Tato technologie právě využívá pro komunikaci Wi-Fi. Je alternativou k Apple Air-Play. Využívá se pro přenos obsahu z obrazovky zařízení do televizi. Technologii miracast podporují a implementují výrobci jako Qualcomm, Samsung, nVidia a LG. Tuto technologii najdeme ve smartphonech nebo tabletech.
Miracast podporuje i Android a to od verze 4.2. Proto, aby přenos fungoval, je potřebné, aby zařízení získalo certifikaci Miracast. Aby ji mohlo získat a bylo certifikované, musí podporovat technologii Wi-Fi Direct a zvládnout streamovat video v rozlišení Full HD (1080p).


Vlastně tato technologie slouží nato, aby jste to co vidíte na svém mobilu, tabletu nebo i na notebooku, dostali na obrazovku vaší televize. Neboli jináč můžeme to nazvat i jako zrcadlení obrazu. Okrem obrazu přenáší i zvuk bezdrátově. Tuto technologii najdeme i pod dalšími názvami, v podstatě stále znamenají to samé, slouží pro zrcadleni obrazu. Můžete to vyzkoušet, stačí aby váš televizor podporoval miracast a byl bezdrátově připojen k domácí síti, internetu. Pak stačí na svém (android) mobilu zapnout bezdrátový přenos obrazu, který najdete v nastavení. Ještě bych upozornil, že tak jak televize i mobil musí mít podporu a mít v nastavení zapnutý bezdrátový přenos obrazu. Televizi musíte mít připojenou cez Wi-Fi, když budete mít drátem, bohužel to nebude fungovat, protože tento protokol funguje a komunikuje jen přes bezdrátovou síť Wi-Fi. U certifikovaných počítačů – notebooku, které pohání procesor od Intelu a podporuje technologií Intel WiDI, umožní vám taky přenést obraz z počítače do vaši televizi.


Dneska je populární a stále více se rozšiřující 4K rozlišení u televizí a obrazovek. Bohužel, pro toto rozlišení nemůže býť miracast použitý, protože nezvládne rychlost přenosu. Tato technologie zatím nemůže nahradit klasické HDMI / DisplayPort propojení.


Bluetooth

Další bezdrátová technologie, kterou v podstatě najdeme ve všech současných mobilních telefonech, tabletech a ve spoustě dalších zařízeni, například počítačích, reproduktorech, osvětlení a různých čidel, se jmenuje Bluetooth. Vznikl kvůli komunikaci a přenosu neboli pro výměnu dat mezi dvěma zařízeními a k přenosu zvuku. Bluetooth technologie má vice verzii. Jejich hlavní rozdíl spočívá v rychlosti přenosu dat a spotřeby energie, co je důležité právě při mobilních technologiích. První verze 1.2 dosahovala maximálně 1 Mbit/s, další verze byla 2.0 + EDR, která mněla vyšší rychlosti a lepší spotřebu, maximální rychlost byla 3 Mbit/s. Verze 3.0 + HS už dosahovala rychlost 24 Mbit/s, tato verze ale pro vysokorychlostní přenos využívá Wi-Fi, tuto maximální rychlost přenosu poskytuje jen v určitých podmínkách, kde musí zařízení být certifikováno a podporovat HS. V podstatě to znamená, že tyhle rychlosti dosahuje skrz využití Wi-Fi a Bluetooth v tomto případě slouží jen pro navázaní komunikaci mezi dvěma zařízeními.


Výrazné zlepšeni spotřeby energie pro neustálé zapnutí na smartphonech a pro komunikaci přinesla další verze 4.0. Přenosová rychlost se nezměnila, umožní maximální rychlosti 24 Mbit/s. Ale tato verze se využívá hlavně kvůli nízké spotřebě a nasazuje se v oblasti, kde je nutné, aby komunikovali zařízeni mezi sebou neustále. Rychlost se tady nepreferuje a tam kde je potřebné přenášet velké data (fotky, hudbu atd.) využívá se stále verze 3.0.


Poslední verze 4.2 vznikla vylepšením předchozích. Specifikace Bluetooth 4.2 byla vydána v prosinci 2014. Tato verze vznikla kvůli „internet věcí“. Jde o produkty a zařízení, které slouží k měření, sledování a všeho možného, jsou to v podstatě čidla a senzory, které neustále komunikují s okolním světem. Přinesl proto nový protokol IPv6/6LoWPAN, pak IPSP (Internet Protocol Support Profile) která umožní přímo přistupovat Bluetooth Smart věcem k internetu. Okrem toho navýšila přenosové schopnosti, snížila energetické nároky a funkce, které zvyšují ochranu soukromí. Už dnes na trhu najdeme spoustu zařízení, které využívají nový BT 4.2. Například chytré náramky, které umožní měřeni srdečního tepu (frekvence), chytré hodinky, senzory a nejrůznější čidla. Tyto přístroje komunikují s telefonem, tabletem, počítačem a předávají jím získané informace. Proto potřebují byt neustále připojeni a komunikovat a proto je nutné, aby jejich spotřeba energie byla extrémně nízká a právě nová verze Bluetooth 4.2 to umožnuje.

NFC

Další a poslední tehcnologie, kterou vám představím v dnešním článku je NFC. NFC (Near Field Communication), je to další bezdrátová technologie, která ale komunikuje mezi dvěma zařízeními na velmi krátkou vzdálenost do 4cm. V podstatě ti dvě zařízení musí být přiblížené k sobě.


NFC vychází z RFID standardu. RFID je štítek, se kterým se určitě každý setkal v obchodě, dneska jsou s tím polepené všechny produkty, potraviny, jde o ten nálepek, který většinou slouží proti krádežím. Nebo když vlastníte platební kartu a podporuje bezkontaktní plateby s terminálem v obchodě, tak to vlastně taky funguje na principu jako RFID nebo NFC. Dneska najdeme i mobilní telefony - smartphony, které jsou vybavený s NFC. Bohužel není to stále tak rozšířené v mobilech, spousta zemí umožňuje s využití této technologie a spoluprací s bankami platit mobilem v obchodech. Ale vrátíme se k tomu, co vlastně můžeme dělat a kde můžeme využít NFC. Na začátek si dejme pár příkladů, například u smartphonů můžeme přeposílat vizitku, kontakty nebo i obrázek, slouží to hlavně pro přenos malých souborů. Další možností je autorizace u vstupu, možná to znáte z práce nebo setkali jste se s tím v rámci vysoké školy. Okrem komunikaci, virtuální klíči (autorizaci) a komunikaci mezí dvěma zařízeními (telefony), se nejvíce využívá s NFC tagma nebo NFC nálepkami, štítkama.


Různé NFC tagy a štítky atd, v tomto článku nebudeme rozebírat, je to nad rámec tohoto článku. Ale o této technologii a jejím využití s KODI a chytrou domácností si ukážeme v dalším článku.

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 48 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Poslední komentáře

  Maceček Richard - Komentováno na Dnes bylo představeno nové Ras... v Joomla Article
  Skvělé, už to máme objednáno. Určitě to otestujeme :-)

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.