Začneme mini seriál o Plexu a KODI. V úvodním článku vám představím Plex, napíšu co nás čeká v další části.

V minulém článku kolega Jakub stručně popsal jak se instaluje Plex na operační systém Windows. My si ukážeme instalaci na Linux a na Raspberry Pi. Pak si ukážeme instalaci, nastavení, možnosti a ovládaní Plex na android telefonu. Pak v dalších dílech prozkoumáme podrobněji Plex. Krok za krokem vysvětlíme postupy a nastavení Plex serveru.

[NÁVOD] PLEX SERVER A KODI

Plex

Plex je dalším bezplatným open-source programem, který je určen pro multimediální zábavu. Streamuje a organizuje všechny vaše sbírky videí, filmů, hudby a fotografií kdekoli na všech vašich zařízeních. Plex také umožňuje vytvořit knihovnu, aby vypadala podobně jak v KODI. Umožňuje
totiž jednu podstatnou specialitu - transkódování (překódování v reálném čase) video obsahu do vámi preferovaného rozlišení a podporovaných formátů. A taky transkódování používá i na titulky, které během přehrávání „vykresluje“ přímo do obrazu. Plex ponouká volitelný prémiové předplatné Plex Pass, s ním můžete dokonce synchronizovat videa, hudbu a fotografie do mobilu a tabletu a využít offline funkci. Podporuje také doplňky. Plex v základu ponouká dost funkcí, které v podstatě budou většině uživatelů stačit.

Plex funguje jako webová aplikace, funguje v každém prohlížeči a nabízí kompletní správu médií a řídící panel pro váš obsah a mnoho dalšího. Plex server je výborným řešením, pokud běží ideálně na stále spuštěném výkonnějším HW, PC, respektive výkonném NASu. Samozřejmě to závisí z jakého formátu a rozlišení do jakého rozlišení potřebujete transkódovat.

plex web screen

Plex Pass

Plex pass je prémiový účet, pro základní využití postačí aj free – účet zdarma. Napíšeme si v pár bodech jaké jsou rozdíly mezi nimi.

Volné funkce
Free účet umožňuje neomezené přehrávání videí a fotografií na zařízeních.
Streamujte neomezene fotografie a videa z vašeho Plex Media Serveru do telefonu nebo tabletu a do jiných podporovaných aplikací Plex, jako je Android TV, Fire TV, Xbox One, KODI a další aplikace.

Omezení bezplatné aplikace
Přehrávaní obsahu na mobilu a tabletu (android a ios aplikace Plex) z vašeho Plex Media Server je omezené na jednu minuta pro video a hudbu, vodoznak na fotografiích, dokud nebude aplikace odemčena. Odemknout plnou funkcionalitu můžete s předplatným Plex Pass, které obsahuje mnoho dalších funkcí nebo malý jednorázový nákup v aplikaci. Cenu a další informace si probereme později.

plexpass web screen

Zde jsou některé další funkce platené i zdarma dostupné:

- Automaticky transkóduje vaše média, které okamžitě přehrajete na libovolném zařízení
- Plex Pass: Synchronizujte média do telefonu nebo tabletu pro prohlížení offline.
- Plex Pass: Synchronizujte média s vaším oblíbeným poskytovatelem cloud včetně Google Disku, Dropbox a Box, abyste mohli streamovat média, i když je váš server offline. Umožňuje prohlížet, filtrovat a ovládat média na většině aplikací Plex
- Umožňuje sledovat videa online z webů, jako je Vimeo a YouTube, a poté sledovat později na libovolném zařízení
- Plex Pass: Připojte se k serveru Plex Media kdekoli, kdykoliv chcete
- Plex Home: Používejte přizpůsobené, spravované účty a omezujte obsah, ke kterému mají uživatelé přístup
- Plex Mix: Můžete kdykoli spustit seznam skladeb podobných a souvisejících skladeb z vaší sbírky
- Podívejte se, jak se vaše sbírka filmů řadí s hodnoceními z Rotten Tomatoes
- Související filmy a televizní pořady: Snadno najdete podobné filmy na základě výběru ve vaší knihovně
- Zobrazit filmy podle žánru, režiséra a herce atd.
A mnoho dalšího…

Plex je webová aplikace, funguje v každém prohlížeči a umí i přehrávat a streamovat obsah, ale jeho hlavní výhodou je, že umožňuje transkódovat obsah do vašich zařízení, a je jedno jestli používáte na to čistě jen Plex aplikaci nebo náš oblíbený KODI s doplňkem Plex. Plex dobře doplní KODI když potřebujete transkódovat váš obsah, například do tabletu, kvůli tomu že váš HW už to nezvládne nebo ho chcete šetřit :-)

Tohle bylo stručně popsané co všechno umí Plex. Pro lokální a síťové přehrávaní doporučuji KODI, stále zůstane naším hlavním přehrávačem a centrem „domácí“ zábavy. V dalším dílu si ukážeme instalaci Plexu na Linuxu.

 

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 67 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.