V dnešním dílu se podíváme na instalaci Plexu na Windows. Instalace bude jednoduchá a rychlá, pro dnešní díl jsem připravil jednoduchý návod. Vysvětlíme si rozdíly mezi verzemi Plex, které jsou dostupné pro Windows.

Plex Media Server, Plex Media Player a Plex v Microsoft storu

Už jsme vícekrát vysvětlili rozdíly mezi Plex serverem a klientem. Stručně si to popišme, abychom si to zopakovali.

[Miniseriál - Tutoriál/Návod] Plex: 2.díl – Instalace Plexu v Linuxu

Plex server (Plex Media Server) slouží pro přidání vašeho multimediálního obsahu do knihovny, ke kterému stáhne informace (informace – meta data k filmu, seriálu atd.), je schopen stahovat titulky k video obsahu. Další důležitou funkcí je transkódování (překódování v reálném čase) video obsahu do vámi preferovaného rozlišení a podporovaných formátů. To jsou jen ty nejdůležitější vlastnosti.

Plex klient (Plex Media Player) slouží pro připojení k Plex serveru, prohlížení obsahu a jeho přehrávání ze serveru. Další funkce a vychytávky si popíšeme podrobně v další části tutoriálu. To jsou ty nejdůležitější informace pro pochopení rozdílu.

Pro Windows je dostupný Plex server a taky Plex klient. Plex klient můžete stáhnout a nainstalovat i z Microsoft storu. Serverová verze je dostupná jenom na oficiálních stránkách plex.tv. My budeme instalovat Plex server.

0

Plex Media Server ve Windows 10

V dnešní době se dají koupit hotové HTPC s nízkou spotřebou energie a dostatečným výkonem nebo si takové PC můžete poskládat. Je to vhodný základ i pro Plex server. Ideální HW požadavky pro Plex server je těžké stanovit. Transkódování vyžaduje vyšší výkon, ale pokud ho nebudete využívat, postačí i běžné starší PC.

Instalace

V prvním kroku stáhneme Plex server z webu https://www.plex.tv/media-server-downloads/

1
2

3

Po stažení najdeme instalační soubor Plex ve složce Stažené soubory.

4
Ve druhém kroku si spustíme instalaci Plexu.

5
Po spuštění vidíme instalační okno. Jsou tam tři tlačítka Options, Install a Close. Options slouží nato, že si můžeme vybrat umístění, kde naši aplikaci nainstalujeme. Druhé tlačítko slouží na spuštění instalace. A poslední tlačítko Close je pro ukončení, zavírání instalačního okna. Můžeme si spustit instalaci, kde se defaultně nainstaluje aplikace do Program Files nebo můžeme kliknout na tlačítko Options a vybrat si vlastní umístění aplikace.

6

Při instalaci můžeme být vyzváni k zadání administrátorského hesla. Jen v tom případě nás nebude žádat o heslo, kdybychom instalaci aplikace spustili jako administrátor – správce.

7

Po úspěšné instalaci můžeme aplikaci spustit tlačítkem Launch nebo zavřít tlačítkem Close. Pokud spustíte Plex, spustí se vám webové rozhraní Plexu a přesměruje vás na https://app.plex.tv, protože se musíte přihlásit pomocí účtu plex.tv.

8

V případě, že aplikaci nespustíme přímo po instalaci, tak po zavření okna můžeme aplikaci najít v tray lište, kde se nám spustila hned po dokončení instalace.

9

Vlastně po kliknutí na ikonku (viď obrázek) se spustí webové rozhraní Plex serveru v prohlížeči. Pro používaní a nastaveni Plex serveru se musíte nejprve přihlásit. K tomu se dostaneme v dalších kapitolách.

10

Video

Připravil jsem video pro snadnější pochopení a rychlejší instalaci Plexu. Je určeno hlavně pro začátečníky, ktoří s instalací programů nemají moc zkušeností.

Záver

V dnešním dílu jsme si naistalovali server Plex ve Windows 10. V dalším dílu si ukážeme instalaci Plex Serveru na dalších platfomách. Bohužel, memám možnost vám ukázat podrobnou instalaci Plexu na všech platformách a hardvéru, proto si alespoň teoreticky přejdeme ty nejdůležitejší. A pak si řekneme o praktickém využití Plex serveru a podíváme se na jeho náročnost na výkon. Poté se pustíme do vytváření Plex účtu a ukážeme si první přihlášení a základní nastavení. Dalším krokem bude instalace Plex klientu, ale o tom až v příštím dílu.

 

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 16 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.