Minulý díl jsme nainstalovaly Plex ve Windows, v dnešním dílu se podíváme na instalaci Plexu v macOS a další bude FreeBSD. A pak si řekneme o dalších možnostech a provozu Plex serveru.

Apple macOS

Pro macOS jsou taky dostupné obě verze Plexu. Rozdíly mezi Plex Media Server a Plex Media Player rozebírat nebudeme. Přečtete si předešlý díl o Windows, kde jsme to stručně popsali. Instalace je jednoduchá a zvládne ji každý uživatel. Bohužel, Mac nevlastním a podrobný návod vám neukážu, ale instalace Plexu je v podstatě podobná jako na Windows.

plex apple

Před instalací se ještě podívejme na možnosti, proč si vlastně instalovat Plex server na MacBook?
Otázka je, co vlastně chcete docílit. Nezáleží na tom, jestli používáte čistě Apple ekosystém nebo máte jenom Maca a televizi nebo máte více zařízení od Applu. Třeba si ujasnit, z kterého zařízení chcete obsah dostat a kde se budete dívat, například na tabletu, iPadu, televizi atd. Samozřejmě můžete mít NAS, mít tam uložený váš obsah a když má dostatečný výkon a je z tich modernějších, tak možná tam máte Plex server. A bude vám stačit jen klient na vašem iPadu nebo televizi nebo na Macu. Možná na vašem NASu nemáte Plex, ale můžete z NASu váš obsah streamovat, případně transkódovat skrz Plex server nainstalovaný právě na vašem MacBook, Mac mini nebo na iMac.

Instalace na macOS

V prvním kroku stáhneme Plex server z webu https://www.plex.tv/media-server-downloads/  Po stažení najdeme soubor PlexMediaServer....zip ve složce Downloads (Stažené soubory). Pak rozbalte soubor. A spustíme instalační soubor.

apple mac plex download
appleplexdownzip
Ve třetím kroku si spustíme instalaci Plex, podívejte se na video:

Po úspěšné instalaci se Vám Plex objeví ve tray - liště vedle hodinek, odkud si můžete spustit plex. Po kliknutí na ikonku se spustí webové rozhraní Plex serveru ve vašem preferovaném prohlížeči (například ve Safari).

Terminal v macOS

Musím samozřejmě ještě připomenut instalaci v terminálu, protože macOS obsahuje terminál a můžete si plex stáhnout jako balíček a nainstalovat, podobně jako v Linuxu. Ale myslím si, že tohle je pro pokročilých uživatelů, oni to určitě zvládnou i bez návodu.

Podařilo se vám naistalovat Plex server? Tak vám k tomu gratuluji a v dalších dílech si ukážeme instalaci Plex klientu na iPadu.

FreeBSD

Další operační systém je FreeBSD, na kterém můžete rozběhat Plex server. FreeBSD je další unixový (linuxový) operační systém, víc ho představovat nebudu, koho zajímá tak v informačním boxu najde krátký popis a odkaz na wikipedii. Přes terminál si můžete naistalovat Plex server, instalace je podobná jako v Linuxu, to jsme si už ukázali. Nebudeme to rozebírat, jen si ukážeme příkazy, které jsou k tomu potřebné.

FreeBSD je svobodný unixový operační systém, který vznikl z BSD verze Unixu vyvinutého na Kalifornské Univerzitě v Berkeley. FreeBSD je vyvíjen jako kompletní operační systém – jádro, ovladače zařízení a všechny uživatelské utility, jako například shell, jsou vyvíjeny ve stejném stromu systému pro správu verzí zdrojových kódů (CVS). V tomto se odlišuje od Linuxu, ve kterém je typicky každý program vyvíjen jinou skupinou vývojářů, a ty jsou poté vydány jako kompletní operační systém jinými vývojáři ve formě linuxových distribucí.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/FreeBSD

Instalace

Následujícím příkazem si nainstalujete Plex server:

pkg install plexmediaserver

Aby se vám Plex spouštěl automaticky po bootu systému, spusťte následující příkaz:

sysrc plexmediaserver_enable=YES

Pro spuštění Plex serveru použitě příkaz:

service plexmediaserver start

Plex musíte navštívit přes lokální adresu 127.0.0.1:32400/web nebo podle IP adresy co vám přidělil DHCP server (x.x.x.x:32400/web). Po návštěvě adresy se vám automaticky zobrazí webové rozhraní Plexu. Teď už můžeme začít používat Plex server.

NAS

Plex server je dostupný pro mnoho modelů NAS od různých značek. Seznam značek můžete vidět na obrázku, jen pár výrobců vyjmenuji: Synology, QNAP, ASUSTOR nebo Western Digital atd.

Více informáce a seznam kompatibilních NAS: https://support.plex.tv/articles/201373803-nas-compatibility-list/

Instalace by měla být snadná, většina NAS serverů je připravena pro instalaci různých aplikací, mají moderní rozhraní, které totiž obsahuje App center – obchod (store) s aplikacemi, ve kterém najdete různé aplikace ale taky Plex server. A ve většině případů ho jedním kliknutím naistalujete.

U některých NAS je potřeba stáhnout Plex a ručně nainstalovat. Většinou je to speciální soubor s neběžnou koncovkou, který nahrajete do NASu a pak ho nainstalujete podle pokynů, je to jenom pár kliknutí. Další informace určitě najdete v návodu k vašemu NASu, nebo bude nápověda přímo v rozhraní. Ale i v tomto případě je instalace jednoduchá a rychlá.

Nepodporované NAS servery

Bohužel jsou i NAS zařízení, které nepodporují Plex server, většinou když ho nenajdete v seznamu na oficiálních stránkách plex.tv/downloads, tak váš NAS pravděpodobně nepodporuje Plex. V některých případech můžete být výjimka, proto doporučuji stále se informovat na stránkách výrobce a podívat se na váš konkrétní model.

Ale nebuďte zklamaní, váš NAS můžete i tak využít s Plex serverem a použít ho jako síťový disk a jeho obsah přidat do vašeho plex serveru, který jste rozběhali například na svém HTPC nebo počítači.

Plex server v Dockeru

Plex server můžete nainstaloval i do oblíbeného kontejneru Docker. Docker je virtuální rozhraní, v podstatě izolace procesů, je to izolace aplikací do kontejneru, který obsahuje pouze aplikace a pro ně potřebné soubory, ale vlastně neobsahuje operační systém. Je to nějaká forma virtualizace. Podrobné vysvětlení je nad rámec tohoto článku. Proto nebudeme to rozebírat a instalaci myslím zvládne každý pokročilý uživatel, který zná a používá Docker.

dockerplex

My si jen ukážeme odkud můžete stáhnout Plex server pro Docker. Na stránkách Plex v seznamu, kde si vybíráme platformu pro náš systém (PC, NAS), si určitě všimnete i Docker. Ale ono není žádný soubor přímo pro stažení ze stránek, ale pod tlačítkem najdete odkaz na GitHub.

Adresa na Plex server na GitHubu je https://github.com/plexinc/pms-docker. Na této adrese najdete další informace a návod na instalaci, upozorním, že je to samozřejmě v angličtině. Možná někdy v budoucnu, když bude zájem, ukážeme si i podrobnější návod k instalaci Plex serveru v Dockeru.

Závěr

V dnešním článku jsme si stručně popsali instalaci v Mac OS a FreeBSD a řekli si něco o Dockeru. Další díl se bude věnovat hardwarovým nárokům plex serveru a podíváme se na jeho specifikace. V úvodním dílu jsem se o tom zmínil, že Plex server je výborným řešením, pokud běží ideálně na stále spuštěném výkonnějším PC nebo HW, respektive výkonném NASu. Podrobně jsme to nespecifikovali, protože není to tak jednoduché a třeba to vyjasnit, proto budu o tom příště psát.

V dalších dílech se pustíme do instalace Plex Player (klienta) a vytváření učtu. A pak nás čeká test Plex serveru v praxi. A určitě si porovnáme podrobné možnosti free a placeného učtu Plex serveru. A potom se pustíme do podrobného nastavení serveru a klientu. Doufám, že se vám článek líbil a těšíte se na další díly, já určitě 😊

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 467 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.