Minulý díl jsme začali miniseriál o Plexu, vysvětlili základné vlastnosti Plexu. Dnes budeme pokračovat. V dnešním dílu se podíváme na instalaci Plexu na Linux. Probereme instalaci z repozitáře, stažení a instalaci balíčku Plex a taky klasickou instalaci v Mintu. Budu se snažit krok za krokem vysvětlit instalaci.

Doporučují:[Miniseriál - Tutoriál - Návod] Plex: 1.díl - Úvod do Plexu

Různé způsoby instalace.

Plex se dá naistalovat různým způsobem, to i proto že se nejedná o klasickou aplikaci. Už v prvním dílu jsem naznačil, že je to serverová aplikace, která nemá klasickou GUI ale běží na pozadí a přístup k aplikaci máte skrz webové rozhraní. V podstatě Plex funguje jako webová aplikace. Po instalaci, když ho spustíte, tak se vám zobrazí v tray – dole v lište vedle hodin (závisí na OS). Když na něho kliknete, tak se vám spustí prohlížeč (Firefox, Chrome, Safari atd.) a vněm se zobrazí Plex, jeho webové rozhraní. O webovém rozhraní a nastavení budeme psát příště. Nejprve přebereme instalaci, tak tedy vrhneme se nato.

1

Instalace na Ubuntu / Mint anebo Fedora / CentOS

Instalaci si ukážeme na Mintu, rozdíl mezi jednotlivým linuxovými distribucemi je minimální, co se týče postupu instalace. Ale nebojte, přejdeme si to krok za krokem.

Výběr hardwaru a verzí pro server a desktop

Nejprve je důležité si vyjasnit, kde budeme provozovat Plex. Musíme si uvědomit, že plex je serverová aplikace, která nám bude běžet na „serveru“ – PC, někde v suterénu / kumbálu. Samozřejmě, mužete si naistalovat i na klasické PC nebo na Raspberry Pi, nebo na výkonnější android přehrávač, například na NVIDIA Shield. Plex je dostupná i na mnohých NAS, například najdete na značkách Asustor, NETGEAR, WD, Synology a dalších. Plex Media Server je možné instalovat i na router NETGEAR Nighthawk X10, zatím je to jediný oficiálně dostupný router.

Plex má samozřejmě i klientskou verzi, která slouží na přehrávaní nebo přístup k serverové straně. Plex můžeme naistalovat na náš oblíbený KODI, je dostupný jako doplněk (plugin). Taky můžeme naistalovat na (Android) TV, Apple TV, Amazon Fire TV, Roku, NVIDIA Shield, PlayStation, Xbox One, také na operační systémy Android, iOS nebo na Mac a Windows.

V podstatě rozdíl mezi serverovou a klientskou verzí je jeho dostupnost. Serverová část je dostupná na Windows, Mac, Linux, FreeBSD, pak na NAS (sítové disky). A pro pokročilých uživatelů, kteří chtějí naistalovat a vyzkoušet Plex v izolovaném prostředí, je dostupný v oblíbeném kontejneru Docker.

[Miniseriál - Tutoriál - Návod] Plex: 1.díl - Úvod do Plexu

Klientská verze je dostupná pro klasické počítače na Windows a Mac OS. Pak na takzvaném Embedded Platforms, to jsou miniaturní počítače, jako je Raspberry Pi nebo malé desky od Intelu. Na ostatních zařízeních už závisí na platformě, televize většinou mají android nebo vlastní operační systém, to platí také na konzole, multimediální přehrávače, satelitní boxy a další hardware. Pak tady máme různé aplikace a systémy, například KODI, nebo máme podporu Chromecast, ta je přímo integrována v android aplikacích. A také nemůžu zapomenout na poslední, nové odvětví - virtuální realitu. Ano, je to tak, Plex je dostupný i pro VR brýle.

Takže možností je mnoho, člověk si jen musí vybrat. Sami můžete prohlédnout, kolik je možností a vybrat si pro sebe ten správný hardware: https://www.plex.tv/apps-devices/ Myslím si, že toto tema ohledně výběru jsme už vyčerpali, my budeme v dnešním návodu instalovat serverovou verzi Plexu do Linuxu. Je čas se pustit do instalace.

Jdeme instalovat.

V prvním kroku navštívíme stránky https://www.plex.tv/media-server-downloads/ Vybereme Plex Media Server, pak z roletky zvolíme operační systém Linux.

2

Dalším krokem je, že stiskneme tlačítko „Choose Distribution“ a vybereme si správnou distribuci a správný balíček stáhneme. V našem případě je to Ubuntu 32bit. Tato distribuce je vhodná i pro Linux Mint.

3a

3b
Po výběru si soubor uložíme.
4a

4b

4c
Po stažení klineme na soubor a vyvoláme kontextovou nabídku (pravý klik myší 😊) A vybereme možnost: Otevřít s Instalátor balíků GDebi.
5
Pak vidíme otevřený instalátor, kde se můžeme podívat na Popis baličku, Podrobnosti, Obsažené soubory. Klikneme na tlačítko Nainstalovat balík. Můžeme být potom požádáni o zadání administrátorského hesla.
6a

6b

6c
V dalším kroku už vidíme instalaci balíčku – Plex serveru.
7
Na dalším obrázku vidíme, že Plex je naistalován a můžeme jej znova přeinstalovat.
8
A v posledním kroku zajdeme do „startu“ – menu, do vyhledávaní napíšeme plex a objeví se nám nainstalován Plex media manager – server. Teď už můžeme začít používat. Po spuštění se automaticky zobrazí výchozí prohlížeč a objeví se webové rozhraní Plexu.

9

Instalace v příkazovém řádku.

Pro pokročilých uživatelů jsem připravil taky jednoduchý návod instalace Plexu na lokálním nebo vzdáleném serveru. Aby to bylo jednodušší a rychlejší, tak jsem raději natočil videa a k tomu krátký popis, ukažu vám, jak správně naistalovat Plex.

V našem prvním kroku si ukážeme, jak získat instalační soubor ze stránky https://www.plex.tv/media-server-downloads/:

V dalším kroku si stáhneme soubor a uložíme do složky Downloads (stažené):

V posledním kroku si naistalujeme Plex. Na systémech Linux, jako v distribucích Ubuntu, Linux Mint atd., je dpkg standardním nástrojem příkazového řádku pro instalaci deb balíků. Takže k instalaci balíčku Plex deb slouží následující přikaz:

sudo dpkg –i

Ukážeme si ve videu, instalací Plexu:

Poznámka: Ve videu můžete vidět příkaz -i který je zkratkou pro --install.

Nyní je nainstalován server médií Plex. Jeho stav můžeme zkontrolovat pomocí přikážu:

sudo systemctl status plexmediaserver

Jak můžete vidět ve videu, Plex nám běží. Pro případ, že by Plex neběžel, nebyl by spuštěný, ukážeme si ve videu, jak spustit plex.Pokud server médií Plex není spuštěn, můžete jej spustit pomocí příkazu:

sudo systemctl start plexmediaserver

Povolení Plex repozitáře

Ukážeme si jako přidat Plex repozitář do našeho repozitáře. Tím, že povolíte oficiální repozitář Plex, můžete aktualizovat Plex na Linuxu pomocí správce balíčků apt. Balíček Plex deb přidáme do souboru seznamu zdrojů. Poté použijeme příkaz k importu veřejného klíče Plex apt správce balíčků.

TYP: Chcete-li zobrazit seznam souborů nainstalovaných z balíčku, spusťte následující příkaz: dpkg -L plexmediaserver

[BONUS] Zjištění, na jaké adrese běží plex

Pokud spustíte následující příkaz:

sudo netstat -lnpt | grep Plex

Tento příkaz (netstat) vám umožní vidět které programy / procesy komunikují přes TCP/UDP- IP s nějakými službami či servery. Vidíte, že server médií Plex naslouchá na 0.0.0.0:32400 a 127.0.0.1:32401. Webové rozhraní pro správu Plexu je k dispozici na portu 32400 a 32401. Pro nastavení Plexu musíte navštívit Plex přes lokální adresu 127.0.0.1:32400/web nebo localhost:32400/web. Po spuštění se automaticky zobrazí webové rozhraní Plexu.

Pokud navštívíte webové rozhraní Plexu, tak vás přesměruje na https://app.plex.tv, protože se musíte přihlásit pomocí účtu plex.tv. Ale o tom si popovídáme až po skončení všech instalací Plexu na všech známých platformách.

V dnešním dílu jsme si ukázali dvou různých možností instalace serveru Plex v distribuci Linuxu Mint. Doufám, že se vám podařilo naistalovat plex bez problémů. V některých dalších dílech si možná ukážeme instalaci plexu na vzdálený vlastní server (VPS). V dalším dílu se podíváme na instalaci ve Windows.

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 22 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.