Po delší přestávce budeme pokračovat v našem tutoriálu. V minulých dílech jsme si ukázali instalaci Plex serveru, v dnešním díle se budeme věnovat hardwarovým požadavkům. V tomto díle si uděláme malou odbočku a řekneme si něco o streamování a transkódování, hardwarové náročnosti, pak se vrátíme zas k instalaci Plex klientu a nastavení serveru.

Tento díl mohl být i dříve, ale kvůli tomu, že běh Plex serveru a streamování obsahu není náročné, nebyl důvod proč nezačít rovnou instalací serveru. O transkódování jsme zatím neřekli nic, v tomto dílu to napravíme. Transkódování potřebuje náročnejší hardware, závisí ale jaké rozlišení a formáty videa budeme chtít transkódovat.

Co je streamování a transkódování?

V podstatě, když přehráváme audio/video obsah z jednoho místa - takzvaně ze zdroje (počítač) v našem klientovy (tablet, notebook), tak v tom případě ten obsah streamujeme. Otázka je, jestli streamujeme obsah beze změn - v surovém stavu nebo jsme ho před streamováním upravili. Právě tento proces úpravy se nazývá transkódování. Zní to šíleně, teď si to hezky vysvětlíme. Představte si situaci, že zdrojový soubor, například film, který máte uložený na svém počítači si chcete přehrát na svém tabletu. Bohužel, váš tablet je už starší model a není schopen přehrát film, který je uložený v takovém formátu nebo používá kodek, který už nepřehraje váš tablet. Právě pro takové situace slouží transkódování, je schopné v reálnem čase změnit (přetransformovat) video - formát, kodek nebo rozlišení videa upravit podle vaší potřeby.

To zní skvěle, že? Jenže má to háček. Aby bylo tohle možné, musíte splnit podmínky, protože měnit soubor v reálném čase je náročné na hardware. Potřebujete v prvním řade program (software) pro váš počítač, právě pro tyhle účely je skvělý Plex. Druhá podmínka je výkon počítače, přesněji vybrat správné komponenty pro váš počítač, který to zvládne. Bohužel neexistuje žádný univerzální řešení nebo nemám žádný recept na 100% úspěch. Ale samozřejmě máme tu druhou situaci, když už nějaký počítač vlastníte, asi kvůli Plexu nebude skládat nový počítač.

Plex a transkódování.

My zůstaneme u našeho tutoriálu a do hlubších vod problematiky transkódování se nepustíme. Nebuďte zklamaní, vyjde článek, který se bude věnovat problematice transkódování. Právě proto se budeme zabývat doporučenými komponentami přímo od Plexu.

Na oficiálních stránkách Plexu najdete více článků o doporučeném hardwaru přímo pro Plex a informací o transkódování. Plex má různé hardwarové nároky v závislosti na zdrojovém souboru a požadovaném výsledku. Takže primárním zdrojem informací pro náš článek budou informace přímo ze stránek plexu.

Doporučené prostředí a hardware

A teď se společně podíváme na doporučené komponenty a prostředí. Už se nebudeme zabývat podrobně o operačních systémech a zařízeních, na kterých běží Plex. O instalaci jsme si už řekli v minulých dílech a do nastavení se už pustíme v dalším dílu. Zopakujeme si jenom základní informace, důležité je vybírat hardware – komponenty do počítače podle vašeho operačního systému.

Operační systém

Podporované OS (operační systémy) jsou pro Plex server následující: Windows, Linux, FreeBSD a MacOS. Ještě si připomeneme, že podporu také mají některé NAS servery, které disponují dostatečným výkonem.

Více informací v předešlém článku: 2 a 3 díl

Kabelové připojení nebo WiFi a další informace o síti

Je důležité si uvědomit, že váš počítač – server, na kterém bude běžet Plex server a váš klient, do kterého budeme obsah streamovat připadne i zároveň transkódovat musí být ve stejné lokální sítí. Samozřejmě je možné, že váš obsah bude uložený na NAS a z něho budete streamovat video, ale zároveň NAS a vaši domácí síť (počítačovou síť) bude využívat více lidí, případně více zařízení. Musíte myslet na tuhle situaci, kdy může být síť vytížena. Proto doporučuji, když je možné využívat kabelovou síť, použijte ji.

Kabelové připojení

V dnešní době už jsou standardem i „gigabitové“ lokální sítě, ale i pomalejší síť s rychlostí 100 Mbit bude fungovat dobře. Kabelové („Ethernetové“) připojení bude rychlejší a spolehlivější než bezdrátové (WiFi) připojení. Kdykoliv je to možné, měli byste připojit zařízení pomocí kabelového připojení k síti. Použití kabelového propojení umožňuje rychlé a stabilní připojení a také zabraňuje problémům, které mohou být běžné při používání WiFi - výpadky, rušení, vytížení pásma atd.

Při připojování některého z přehrávače (klientského zařízení) jako je například televizor nebo Apple TV, herní konzole nebo Raspberry Pi kabelovým připojením k Plex Media Serveru bude tímto způsobem zabezpečeno rychlejší a stabilnější připojení.

Bezdrátová připojení

Bezdrátová technologie se neustále zlepšuje a současné sítě využívající novější standard „802.11ac“ mohou fungovat velmi dobře. Bezdrátové sítě jsou samozřejmě také nezbytné, pokud používáte zařízení jako jsou mobilní telefony nebo tablety. Měli byste určitě usilovat využít alespoň 802.11n síť a pokud máte na výběr, použijte router s podporou 802.11ac za předpokladu, že vaše zařízení podporují 802.11ac.

Při nastavování bezdrátové sítě existuje několik různých standardů bezdrátové sítě. Starší typy jsou pomalejší a nedosahují tak nových standardů. Typy jsou:

802.11b, 802.11g: starší standardy s pomalejší rychlostí a dosahem (nedoporučujeme)
802.11n: novější standardy s vyšší rychlostí, robustnější připojení a lepší dosah (doporučujeme)
802.11ac: nejnovější standard s nejrychlejšími dostupnými rychlostmi, ale ne tak běžně používaný

Ještě se k síti v dalších dílech při nastavovaní transkódování vrátíme, ale pro úvod to stačí. Když bude zájem, můžeme si i podrobněji probrat jak si postavit domácí síť, chcete?

Procesor

Další důležitou součástí počítače je procesor. Transkódování probíhá v procesoru – přesněji výpočet, tak je to nejdůležitější prvek. Hardwarová akcelerace Plex Serveru využívá technologii Intel Quick Sync Video pro dekódování a kódování, která je k dispozici ve všech nejnovějších procesorech Intel Core, stejně jako v některých dalších procesorech Intel, například Atom, Celeron nebo v modelech Xeon.

Více na: https://support.plex.tv/articles/201774043-what-kind-of-cpu-do-i-need-for-my-server//

Plex podporuje, bez ohledu na váš operační systém, hardwarově akcelerované streamování. Plex má na svých stránkách uvedený následující seznam doporučení pro bezproblémový chod:

Procesor Intel splňující tyto požadavky:

Druhá generace Intel Core (Sandy Bridge, 2011) nebo novější (Doporučujeme pro nejlepší zážitek 5th-gen Broadwell nebo novější. Sandy Bridge má někdy na některých systémech špatný vizuální výstup)

Podporuje Intel Quick Sync Video (pro ověření vyhledejte svůj procesor)

Server Plex Media Server 1.9.3 nebo novější

Předplatné Plex Pass

Co je to hardwarová akcelerace?

Musíte si uvědomit, že vaše potenciální využití bude vyžadovat opravdu výkonný procesor. V některých případech prostě ani neexistují procesory, které by byly dostatečně výkonné, aby realisticky dělaly to, co chcete (třeba simultánní překódování několika 10bitových HEVC zdrojových souborů). Toto je typický příklad, kde hardwarová akcelerace přichází do hry.
S kompatibilním procesorem mohou předplatitelé Plex Pass využít hardwarově akcelerovaného streamování, které typicky umožňuje zpracování obsahu, který CPU nemusí být schopen zvládnout jen se softwarovým překódováním softwaru. Může být také více efektivní.

Více na: https://support.plex.tv/articles/115002178853-using-hardware-accelerated-streaming

Požadavky na CPU

Nejzákladnější věc, kterou je třeba si uvědomit je, že čím více aplikací Plex přehrává obsah současně, tím více CPU výkonu budete potřebovat. Obecně řečeno, pokud máte dvě aplikace Plex vyžadující překódovaný obsah současně, bude to vyžadovat přibližně dvojnásobek výkonu procesoru ve srovnání s tím, když by byl požadovaný obsah pouze pro jednu aplikaci.

Pokud chcete velmi základní minimální HW doporučení:

• Bez překódování: Intel “Atom” 1.2GHz (NAS zařízení založená na procesorech ARM by měla být schopna přinejmenším jeden stream bez transkódování)
• Jeden 720p stream s překódováním: Intel Core i3 3.0 GHz
• Jeden 1080p stream s překódováním: Intel Core i5 3.0GHz
• Jeden 4K stream s překódováním: Intel Core i7 3.2GHz

Pokud budete potřebovat podporu více než pro jeden simultánní překódovaný stream, budete potřebovat výkonnější procesor.

Zařízení NAS

Velmi stručně řečeno, pro překódování jednoho videa, následující požadavky na skóre PassMark jsou dobrým vodítkem pro následující průměrný zdrojový soubor:

• 4K HDR (50Mbps, 10-bit HEVC) soubor: 17000 PassMark skóre (které je překódováno na 10Mbps 1080p)
• 4K SDR (40Mbps, 8-bit HEVC) soubor: 12000 PassMark skóre (které je překódováno na 10Mbps 1080p)
• 1080p (10Mbps, H.264) soubor: 2000 PassMark skóre
• 720p (4Mbps, H.264) soubor: 1500 PassMark skóre

Webové stránky CPU Benchmark jsou dobrým zdrojem informací o tom, jaký typ PassMark skóre daný procesor obdržel.

Více na: https://support.plex.tv/articles/201373823-nas-devices-and-limitations/

Poznámky specifické pro Windows a grafické karty

Pokud má počítač se systémem Windows také vyhrazenou grafickou kartu, například grafickou kartu NVIDIA nebo AMD, některé funkce služby Intel Quick Sync Video nemusí být k dispozici, když je GPU používána. Pokud má váš počítač některý z těchto GPU, nainstalujte si nejnovější ovladače NVIDIA pro ovladače Windows nebo AMD pro Windows, abyste se ujistili, že Plex může používat vyhrazenou grafickou kartu, když se Intel Quick Sync Video stane nedostupným.

Poznámky specifické pro Linux a grafické karty

Případě že používáte operační systém Linux, tak pro hardwarové akcelerované streamování musíte splnit následující požadavky:

64bitové Ubuntu (16.04 nebo novější) nebo 64bitové distribuce Fedory (26 nebo novější). (Jiné distribuce mohou být schopné, ale nejsou oficiálně podporovány.)

Pokud má váš počítač s operačním systémem Linux také vyhrazenou grafickou kartu, zrychlení kódování videa služby Intel Quick Sync Video může být při použití GPU nedostupné. Pokud je počítač vybaven grafickým procesorem NVIDIA, nainstalujte nejnovější ovladače nejnovější verze NVIDIA pro systém Linux, abyste se ujistili, že Plex může používat grafickou kartu NVIDIA pro kódování videa (pouze), když nebude služba Intel Quick Sync Video k dispozici.

Poznámky specifické pro FreeBSD

Kompatibilní servery FreeBSD vyžadují server Plex Media Server 1.13.9 nebo novější.

Poznámky specifické pro NAS

Kompatibilní zařízení NAS TerraMaster vyžadují server Plex Media Server 1.13.9 nebo novější
Specifická embedded zařízení podporují hardwarově zrychlené streamování:

• NVIDIA SHIELD
• WD My Cloud Pro PR2100
• WD My Cloud Pro PR4100

Hardwarově akcelerované dekódování

Pokud budete chtít na svých zařízeních dekódovat video formáty H.264 nebo HEVC, tak v některých případech budete potřebovat hardwarové dekódování ale v případě, že není vaše zařízení kompatibilní s video souborem, Plex Server automaticky použije normální softwarové dekódování.

Když požíváte operační systém Linux, máte smůlu, bohužel nepodporuje hardwarově akcelerované dekódování na grafických jednotkách NVIDIA. Intel Quick Sync je vyžadován pro hardwarově akcelerované dekódování.

Hardwarově akcelerované dekódování HEVC ještě není dostupné na macOS.
Hardwarově akcelerované osmibitové dekódování HEVC v systémech Windows a Linux vyžaduje procesory šesté generace Intel Core (Skylake, 2015) nebo novější.
Hardwarově akcelerované 10bitové dekódování HEVC v systémech Windows a Linux vyžaduje 7. generace Intel Core (Kabylake, 2016) nebo novější.

Některá zařízení mají další omezení na hardwarově akcelerované dekódování videa. Například omezení na určité rozlišení (1080p nebo 4K), omezení snímkové frekvence, omezení video profilu nebo omezení chroma podvzorkování.
Zařízení se systémem Windows a Linux používající hardwarově zrychlené kódování nemají umělý limit na počet simultánních videí.

• Zařízení Windows a Linux používající grafické karty NVIDIA GeForce jsou omezena na hardwarově akcelerované kódování dvou videí najednou. Toto je omezení ovladače od NVIDIA.
• MacOS je schopen pouze hardwarově akcelerované kódování 1 videa najednou. Toto je omezení platformy od společnosti Apple.
• Hardwarově akcelerované kódování macOS je k dispozici pouze při 480p nebo vyšším. Nižší rozlišení bude používat běžné softwarové kódování.
• Některá zařízení mají další omezení pro hardwarově akcelerované kódování videa. Například omezení na určitý rozsah rozlišení nebo omezení snímkové frekvence.
• Pokud hardwarový videorekordér nedokáže video dekódovat nebo kódovat, Plex se bez problémů přepne na používání softwaru, aniž by způsobil chybu.

Plex Media Server pro zařízení NAS

Server Plex Media Server je k dispozici pro řadu zařízení NAS, v tomto seznamu najdete, které značky NAS serverů jsou podporovány:

• Asustor (Intel, ARM)
• Drobo (ARM)
• Netgear ReadyNAS (Intel, ARM)
• QNAP (Intel, ARM)
• Seagate (Intel, ARM)
• Synology (Intel, ARM)
• TerraMaster (Intel)
• unRAID (Intel)
• Western Digital MyCloud

Informace o dalších NAS založených na Linuxu lze nalézt na fóru Plex Media Server for Linux.

NAS s nízkou spotřebou

Některá zařízení NAS - především procesory založené na architektuře ARM - mají dostatečně nízké schopnosti, aby jejich překódování bylo v systému Plex Media Server jednoduše zakázáno.

Pokud se pro takový NAS pokoušíte přehrát obsah, který by vyžadoval překódování, místo toho obdržíte chybu.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MfYoJkiwSqCXg8cm5-Ac4oOLPRtCkgUxU0jdj3tmMPc/htmlview?sle=true

 

 

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Reklama

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  Kdo je připojen

  Právě přítomno: 17 hostů a žádný člen

  Podpora

  Email: podpora@centerko.cz

  Android

  Recenze: BubbleUPnP

  Po testoch diaľkových ovládačov pre Kodi si predstavíme zaujímavú aplikáciu BubbleUPnP for DLNA / Chromecast. Aplikácia je výnimočná tým, že je určená nielen na ovládanie Kodi, ale slúži hlavne ako univerzálny prehrávač a streamovač z rôznych UPnP / DLNA zdrojov.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Windows

  [UPDATE] Aplikácie z Windows store: 1. mrRemote

  Po úvodnom článku o aplikáciách na diaľkové ovládanie z Windows store vám prinášame recenziu aplikácie mrRemote.

  Július Antal

  Július Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Linux

  TELEGRAM

  Dnes se podíváme na mou oblíbenou komunikační službu TELEGRAM, a to konkrétně na OS Ubuntu-Mate 16.06 LTS.